dnes je 18.5.2024

Input:

Jak nahlíží legislativa na označení "vhodné i pro diabetiky"

22.8.2023, , Zdroj: Verlag Dashöfer

3.6.28
Jak nahlíží legislativa na označení "vhodné i pro diabetiky"

Mgr. Ing. Eva Singrová

Vzhledem k vývoji vědeckých poznatků a v souvislosti s tím i legislativy EU byly potraviny pro osoby s poruchami metabolismu sacharidů (diabetes) novelou vyhlášky č. 54/2004 Sb., která ustanovuje druhy potravin určených pro zvláštní výživu a způsob jejich použití, nadále vyřazeny z kategorie potravin určených pro zvláštní výživu.

Zpráva Komise určená Evropskému parlamentu a Radě

Zpráva Komise určená Evropskému parlamentu a Radě ze dne 26. června 2008 o potravinách pro osoby s poruchami metabolismu sacharidů (diabetes) dospěla k závěru, že pro stanovení zvláštních požadavků na složení potravin pro tyto osoby chybí vědecký základ. Osoby s poruchami metabolismu sacharidů tak mohou konzumovat všechny potraviny za předpokladu, že budou informovány o energetické hodnotě potraviny a o obsahu cukrů v této potravině, kdy na základě těchto informací budou schopny samy upravovat přívod cukru a sestavit vhodný jídelníček.

Potraviny vhodné pro diabetiky

Pro diabetiky jsou vhodné jakékoli potraviny, pokud diabetik zohlední jejich nutriční vlastnosti. Označení  "vhodné i pro diabetiky" je zavádějící, neboť pro diabetiky jsou vhodné všechny potraviny a záleží na individuálních výživových potřebách osoby s tímto onemocněním. Obecně lze osobám s diabetem doporučit, aby si vybíraly zdravou stravu, přičemž by měly být schopny vybírat z běžných potravin. Zvolená strava by měla být konzultována také s

Nahrávám...
Nahrávám...