DOPORUČENÍ KOMISE (EU) 2022/553
ze dne 5. dubna 2022
o monitorování přítomnosti toxinů Alternaria v potravinách
EVROPSKÁ KOMISE,
s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie, a zejména na článek 292 této smlouvy,
vzhledem k těmto důvodům:
(1) Vědecká komise pro kontaminující látky v potravinovém řetězci (CONTAM) v rámci Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) přijala v roce 2011 vědecké stanovisko o rizicích, která představuje přítomnost organismů rodu Alternaria v potravinách pro zdraví zvířat a veřejné zdraví.
(2) Úřad EFSA rovněž nedávno zveřejnil vědeckou zprávu o posouzení dietární expozice toxinům Alternaria v evropské populaci. Dospěl k závěru, že odhadovaná chronická dietární expozice toxinům Alternaria, a sice alternariolu, alternariol-monomethyletheru a kyselině tenuazonové, překračuje příslušnou toxikologicky významnou prahovou hodnotu, a z toho vyplývá, že jsou zapotřebí další údaje o toxicitě specifické pro sloučeniny.
(3) Úřad EFSA doporučil, aby se shromáždilo více údajů o přítomnosti toxinů Alternaria v relevantních potravinách (jako jsou mimo jiné ovoce a výrobky z ovoce, rajčata a výrobky z rajčat a obilné příkrmy pro kojence a malé děti). Úřad EFSA rovněž doporučil, aby se používaly citlivější analytické metody, a snížila se tak nejistota ohledně expozice různým toxinům Alternaria, protože značný podíl údajů byl v souboru údajů, který je v současné době k dispozici, vykázán jako "pod mezí kvantifikace (LOQ)", jelikož použité analytické metody nebyly vždy dostatečně citlivé.
(4) Správná zemědělská praxe, správné podmínky skladování a přepravy a správná výrobní praxe mohou přítomnost toxinů Alternaria v potravinách omezit nebo jí zabránit. Je však třeba shromáždit více informací o faktorech, které vedou k poměrně vysokému množství toxinů Alternaria v některých potravinách, aby bylo možné určit opatření, která je třeba přijmout k zamezení nebo omezení přítomnosti těchto toxinů Alternaria ve zmíněných potravinách.
(5) Jako vodítko k tomu, kdy by bylo vhodné určit faktory, které vedou k poměrně vysokému nebo dokonce významnému množství toxinů Alternaria v potravinách, je nezbytné stanovit orientační hodnoty pro potraviny na základě údajů dostupných v databázi EFSA. Orientační množství bylo stanoveno pouze pro potraviny, pro něž jsou k dispozici dostatečné údaje o výskytu.
(6) Je proto vhodné doporučit monitorování toxinů Alternaria v potravinách a identifikaci faktorů vedoucích k jejich vysokému množství v některých potravinách,
PŘIJALA TOTO DOPORUČENÍ:
(1) Členské státy by měly v úzké spolupráci s provozovateli potravinářských podniků monitorovat toxiny Alternaria, a sice alternariol, alternariol-monomethylether a kyselinu tenuazonovou, v potravinách, zejména ve zpracovaných výrobcích z rajčat, mleté paprice, sezamových semenech, slunečnicových semenech, slunečnicovém oleji, ořeších, sušených fících a obilných příkrmech pro kojence a malé děti. Je-li to možné, měly by se analyzovat i další toxiny Alternaria a výsledky by se měly hlásit Evropskému úřadu pro bezpečnost potravin.
(2)…