2.4.5
Pravidla pro uvádění tvrzení o výrobku a podávání žádostí
Ing. Irena Suková
NahoruNařízení o výživových a zdravotních tvrzeních
Dne 20. 12. 2006 bylo schváleno nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1924/2006 o výživových a zdravotních tvrzeních při označování potravin. To se stalo použitelným 1. července 2007. V souladu s nařízením lze v označení potravin, jejich reklamě a prezentaci, uvádět pouze zdravotní tvrzení, která byla schválena na úrovni Evropské unie. Toto nařízení bylo postupně upravováno dalšími nařízeními.
Výživová tvrzení – pravidla jsou uvedena především v čl. 4, 5, 8 a 9 a v příloze tohoto nařízení. Tvrzení musejí být založena na všeobecně uznávaných vědeckých poznatcích.
Zdravotní tvrzení lze zásadně rozdělit do následujících skupin:
Článek 13 odst. 1 se týká tvrzení, o která členské státy EU zažádaly do 31. 1. 2008; jsou to tvrzení založená na všeobecně uznávaných vědeckých poznatcích.
Článek 13 odst. 5 se týká také funkčních tvrzení, ale podávaných individuálně průběžně (následně po podání prvního souboru žádostí podle čl. 13.1), a to na základě nejnovějších vědeckých poznatků nebo zahrnujících požadavek na ochranu údajů, jež jsou předmětem průmyslového vlastnictví.
NahoruPostup schvalování
Postup schvalování zdravotních tvrzení je stanoven články 15 a 18. Do tohoto postupu se zapojují:
-
kompetentní národní úřady, jimž žadatelé zasílají žádosti, které tam jsou posouzeny a postoupeny Evropské komisi ( seznam kompetentních národních úřadů );
-
Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA), jenž na základě požadavku Komise posuzuje oprávněnost žádostí, přičemž využívá tzv. implementační nařízení (ES) č. 353/2008 , které poskytuje obecný návod na výklad a klasifikaci vědeckých údajů potřebných pro posouzení zdravotních tvrzení;
-
Evropská komise, jež vydává rozhodnutí či nařízení o schválení či zamítnutí žádosti.
V lednu 2013 bylo vydáno rozhodnutí 2013/63/EU týkající se podmínek používání zdravotních tvrzení stanovených v článku 10 nařízení č. (ES) 1924/2006. Rozhodnutí je upozorněním na to, že i schválená tvrzení mohou být používána jen, když opravdu odpovídají skutečnosti, a když jsou splněny i případné další podmínky, které byly při schvalování příslušného tvrzení stanoveny.
Zvláštní podmínky se mohou týkat:
a) sdělení o významu různorodé a vyvážené stravy a zdravého životního stylu,
b) množství potraviny a způsob konzumace potřebné k dosažení uvedeného příznivého účinku,
c) případně sdělení určené osobám, které by se měly vyhnout konzumaci této potraviny, a
d) vhodné varování, pokud nadměrná konzumace daného produktu může ohrozit zdraví.
NahoruKontaktní místo pro podávání žádostí v ČR
Tvrzení jsou schvalována na základě individuálních žádostí (čl. 15) doložených potřebnými doklady.
Kontaktní místo pro podávání žádostí v ČR:
Ing. Eva Přibylová
Ministerstvo zdravotnictví ČR
odbor ochrany veřejného zdraví
Palackého nám. 4128 01 Praha 2
Tel./fax: +420 224 972 188
Mobil: +420 602 744 003
eva.pribylova@mzcr.cz
NahoruNáležitosti žádosti
Úřad EFSA průběžně vysvětluje postup, který používá jeho panel pro dietetické produkty, výživu a alergie (NDA) při posuzování zdravotních tvrzení, a sice prostřednictvím tzv. "vodítek" (guidance documents) a pořádáním vědeckých setkání zainteresovaných subjektů.
NahoruVodítka
Vodítka bývají předmětem veřejné diskuse a projednávání na zasedání zainteresovaných subjektů a bývají podle potřeby revidována.
Zájemci, kteří chtějí podat žádost o schválení zdravotního tvrzení podle článku 13.5 nebo 14 nařízení (ES) č. 1924/2006 nebo modifikovat již existující autorizaci, by se měli vodítky řídit a v souladu s nimi žádost zkompletovat.
Vodítka jsou k dispozici v angličtině na stránkách EFSA .
- Vědecké a technické vodítko na přípravu a podání žádosti o autorizaci zdravotního tvrzení z roku 2007 bylo v květnu 2011 revidováno tak, aby se předkládání žádosti…