dnes je 20.5.2024

Input:

Produkce vajec na farmě: Prodej ze dvora

16.7.2013, , Zdroj: Verlag Dashöfer

3.10.14
Produkce vajec na farmě: Prodej ze dvora

Ing. Pavel Smetana, Ph.D.

Pokud chová producent do 50 ks nosnic, může vejce prodávat "ze dvora“. Do tohoto množství nejsou žádná legislativní omezení. Vejce lze – jako netříděnáprodávat konečnému spotřebiteli pouze v množství maximálně 60 kusů/osobu nebo 60 kusů do maloobchodní prodejny za týden.

Pokud chová více než 50 ks nosnic, vstupuje již na scénu legislativa. Zákonnými podmínkami se nebudeme dále zaobírat, zaměříme se pouze na vlastní podmínky pro prodej tříděných vajec z farmy.

Chov nosnic v domácích podmínkách lze realizovat ve všech režimech:

  • klecový chov – 3 (kód na vejcích);

  • voliérový chov – 2;

  • volný chov – 1;

  • bioprodukce – 0.

Vejce před prodejem je nutno zkontrolovat prosvícením – buď lze zakoupit profesionální zařízení na prosvěcování vajec – cena cca 500 až 2000 Kč, nebo lze použít silnou svítilnu, jejíž světelný kužel usměrníme. Kontrolu je dobré provádět v tmavé místnosti (není nutno mít temnou komoru, ale čím větší šero, tím snáze se vejce kontrolují).

Vejce nesmí obsahovat zárodek, cizí tělíska (kousky výstelky vejcovodu, kamínky nebo písek) a/nebo krvavou skvrnu (z poškozeného vejcovodu). Pokud prodáváte vejce ihned po snášce, nemusíte kontrolovat velikost vzduchové bubliny – je tím větší, čím je vejce starší. a zda není vejce plesnivé nebo zkažené. Vejce nesmějí být mytá.

Pokud budete prodávat pouze malá množství vajec, je nutno na balení uvést pouze adresu provozovny, název produktu a jeho

Nahrávám...
Nahrávám...