5.5
RASFF – Systém rychlé (včasné) výměny informací pro potraviny a krmiva
Ing. Alexandra Kvasničková
RASFF ( Rapid Alert System for Food and Feed ) je systém, který umožňuje rychlé a účinné sdílení informací mezi Evropskou komisí, kontrolními orgány pro potraviny a krmiva v členských státech a organizacemi v souvislosti se zjištěním zdravotního rizika. Státy tak mohou podniknout rychlé a koordinované kroky k odvrácení bezpečnostních rizik u potravin dříve, než dojde k poškození zdraví spotřebitelů.
Členy systému RASFF jsou všechny členské státy EU společně s Evropskou komisí a Evropským úřadem pro bezpečnost potravin (EFSA). Řádnými členy systému RASFF jsou také Island, Lichtenštejnsko a Norsko (státy EFTA) viz následující tabulka.
Členové RASFF (* anglický název úřadu)
NahoruFungování RASFF
Legislativním základem RASFF je nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 178/2002 , kterým se stanoví obecné zásady a požadavky potravinového práva, zřizuje se Evropský úřad pro bezpečnost potravin a stanoví postupy týkající se bezpečnosti potravin. Článek 50 tohoto nařízení uvádí členy systému a stanovuje, kdy je notifikace RASFF potřebná. Článek 51 se týká prováděcích opatření, článek 52 pravidel důvěrnosti pro RASFF.
Systém RASFF sestává z kontaktních míst ve všech členských státech a členských organizacích systému a v Evropské komisi, mezi nimiž probíhá výměna informací o všech zdravotních rizicích. Nepřetržitá služba zajišťuje, že příjem a odesílání urgentních oznámení a reakcí na ně probíhá v nejkratším možném čase.
Zdroj: Evropská komise
Jak je znázorněno v diagramu, pokud má některý člen systému RASFF informace o závažném zdravotním riziku u potravin či krmiv, musí prostřednictvím systému RASFF okamžitě informovat Evropskou komisi. Evropská komise pak ihned informuje ostatní členy, aby provedli vhodné kroky, což může být například stažení produktu z trhu za účelem ochrany zdraví spotřebitelů.
Komise vyhodnocuje všechna příchozí hlášení a předává je dále všem členům systému RASFF prostřednictvím jednoho ze čtyř typů oznámení:
1. Varování jsou zasílána, pokud jsou potraviny či krmiva představující vážné riziko již nabízeny spotřebitelům ke koupi a je tedy nutné rychle jednat.
Zdroj: Evropská komise
2. Informace se používají v případech, kdy rizikové potraviny či krmiva již nejsou na trhu nebo se riziko nepovažuje za závažné, tudíž není od ostatních členů rychlý postup vyžadován.
Zdroj: Evropská komise
3. Odmítnutí na hranicích se týká zásilek potravin a krmiv, které byly testovány a odmítnuty na vnějších hranicích EU (a EHP), jestliže bylo u nich zjištěno zdravotní riziko.
Zdroj: Evropská komise
4. Veškeré informace týkající se bezpečnosti potravin a krmiv, které nejsou sdělovány prostřednictvím Varování či Informací, avšak jsou považovány za významné pro kontrolní orgány, se členům sdělují ve formě Novinek .
Zdroj: Evropská komise
Členové provedou kroky podle typu oznámení a okamžitě informují Komisi o přijatých opatřeních. Například mohou nařídit stažení produktu z trhu. Oznámení o odmítnutí na hranicích se navíc předávají všem hraničním přechodům, tj. všem 27 členským státům EU, Islandu, Lichtenštejnsku, Norsku a Švýcarsku. Tak je zajištěno, že se odmítnutý produkt nevrátí zpět do EU přes jiný hraniční přechod.
Úřad EFSA má za úkol vyhodnocovat rizika související s potravinovým řetězcem a předávat příslušné informace. Vydává vědecká stanoviska a doporučení, která pomáhají…