dnes je 15.7.2024

Input:

Zařízení pro evidenci tržeb

27.8.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Zařízení pro evidenci tržeb

Ing. Martin Šabo

Jaké pokladní zařízení je pro evidenci tržeb vhodné?

Jak už bylo zmiňováno, systém evidence tržeb je založen na otevřeném technickém řešení, a to jak z hlediska hardwarového, tak softwarového. Pro podnikatele to znamená, že při výběru vhodného pokladního zařízení jej ze strany státu omezuje pouze jeden základní požadavek – zvolené řešení musí umět online komunikovat se serverem Finanční správy a vystavit účtenku. Ačkoliv si pod pojmem pokladní zařízení většina z nás představí pokladnu nebo nějaký pokladní systém, je možností pro evidenci tržeb mnohem více a odvíjí se od požadavků, které podnikatel na svou pokladnu bude klást. Pro účely evidence tržeb může sloužit nejen klasická pokladna či pokladní systém, ale i PC s tiskárnou, mobilní telefon s tiskárnou, tablet, terminálové řešení se zabudovanou tiskárnou atd.

Podnikatelé, kteří už pokladny využívají

Pokud už pro svou podnikatelskou činnost podnikatel nějaké pokladní zařízení má, může se obrátit na svého dodavatele s dotazem, zda je možné toto zařízení upravit tak, aby bylo schopno online komunikovat se serverem Finanční správy. Pokud ano, podnikatel si nemusí pořizovat nové zařízení. Upgrade zařízení dle legislativních požadavků nabízí celá řada dodavatelů jako součást služeb spojených s údržbou – v takovém případě budou pro podnikatele náklady spojené s přechodem na evidenci tržeb minimální. Je-li zařízení podnikatele již natolik staré, že online komunikaci nezvládne, bude si podnikatel muset pořídit zařízení nové.

Podnikatelé, kteří ještě pokladnu nemají nebo ji nemohou upgradovat

Podnikatelé, kteří zařízením nedisponují, nebo by evidenci tržeb jejich stávající zařízení nezvládalo, se poohlédnou po takové pokladním zařízení, které bude odpovídat jejich požadavkům.

Je-li jeho obchodní model nenáročný a nepotřebuje-li pokladní systém provázat např. na skladové hospodářství, může mu postačovat úplně nejjednodušší zařízení.

Příklady

Příklady zařízení:

  • účetní, která pracuje na počítači, může pro evidenci využít právě stávající počítač, pouze si do něj opatří odpovídající program. Účtenky pak může tisknout na klasické tiskárně, na které vystavuje faktury či tiskne objednávky;

  • obchodníci na trzích (např. prodejci keramiky) mohou využít např. smartphone nebo tablet s odpovídající aplikací a bluetooth tiskárnou;

  • kadeřnice nebo jiní poskytovatelé služeb, kteří nepracují v rychloobrátkovém provozu, mohou taktéž využít mobilní aplikace v chytrém telefonu nebo smartphonu s připojením na tiskárnu nebo např. mohou po dohodě se zákazníky vystavovat účtenky pouze elektronicky a zasílat jim je např. na email;

  • restaurace s velkým množstvím zákazníků může využít pokladní systém nebo např. terminálové řešení, které je podobné platebním terminálům – zařízení má zabudovánu tiskárnu a po zaevidování tržby tiskne účtenku atd.

OTÁZKY A ODPOVĚDI

Bude si muset podnikatel koupit registrační pokladnu?

Ne. Podnikatel může využít jakékoliv pokladní zařízení, které mu vyhovuje a které mu umožní evidovat tržby. Záměrem není vracet se k registračním pokladnám, byť i ty lze použít, pokud budou schopny komunikovat online.

Jakou pokladnu si má podnikatel pořídit, aby mohl evidovat tržby?

Takovou, která bude splňovat jeho požadavky a nároky. Nejen funkcionalita, ale i uživatelská přívětivost, jednoduchost a rychlost obsluhy a samozřejmě i ceny se zcela jistě budou lišit. Určitě stojí za to pečlivě vybírat. S volbou vhodné pokladny či obecně pokladního zařízení podnikatelům mohou poradit dodavatelé pokladních zařízení. Je zde i prostor např. pro zájmové či profesní

Nahrávám...
Nahrávám...